Inter-Art Artcamp 2014 / Tabara Inter-Art 2014
Tabara Internationala de Arta Plastica Inter-Art 2014 International ArtCamp
editia XIXth edition / 10-25 august 2014, Aiud, Romania
Organized by
“Inter-Art” Foundation Aiud
“Liviu Rebreanu” Cultural Center Aiud
City Hall – Local Council Aiud
Alba County Council
“Augustin Bena” Center of Culture Alba
Partners
Government of Romania, Department for Interethnic Relations
National Museum of Unification in Alba Iulia
“Echanges & Partage” Association France
Skepsis Group Alba Iulia
„Promart Haiti“ Foundation, Haiti
Organizată de
Fundaţia “Inter-Art” Aiud
Centrul Cultural “Liviu Rebreanu” Aiud
Primăria – Consiliul Local Aiud
Consiliul Judeţean Alba
Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba
Parteneri
Guvernul României, Departamentul pentru Relaţii Interetnice
Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia
Asociația “Echanges & Partage” Franța
Grupul Skepsis Alba Iulia
Fundaţia „Promart Haiti“, Haiti
Artists in the camp / Artisti in tabara
25 countries/tari – 36 artists/artisti
Belgium: Tzvetanka Koykova
Bulgaria: Temenuga Hristova
China: Lihong HE
Croatia: Irena Gayatri Horvat
Croatia: Zeljko Hudek
France: Delphine Manet
Germany: Gerd Messmann
Germany: Ochsenfeld Elisabeth
Greece: Floriana Iliopoulou
Greece: Iorgos Iliopoulos
Grenada: Suelin Low Chew Tung
Haiti: Cauvin Leon Patrick
Hungary: Nagy Otília
Italy: Giuseppe Strano Spitu
Lebanon: Fadia El Khatib
Montenegro: Jelena Jovancov
Morocco: Mountassir Chemao
Poland: Aleksandra Gieraga
Rep. of Corea: Clemens Beungkun Sou
Rep. of Moldova: Stirbu Gheorghe
Romania: Andrei Bakó
Romania: Cristea Elena
Romania: Diana Muresan
Romania: Georgiana Cozma
Romania: Horváth Gyöngyvér
Romania: Mihaela Bakó
Romania: Sándor Albert
Romania: Ştefan Balog
Romania: Zoltán Balog
Russia: Baitsaeva Ludmila
Serbia: Jelena Gojsović
Slovenia: Lojze Kalinsek
Sudan: Mahgoub B. Al-Magboul
Tunisia: Jo Ann Morning
Ukraine: Sasha Pevse
USA: Patricia Goodrich
Photos from the camp / Imagini din tabara
COMING SOON
Posters of the camp / Afisele taberei
From the program
Monday, August the 11th
18,00 Official opening ceremony of the “Inter-Art” International Art Camp – Aiud City Hall Reception Room
19,00: International Mail Art Exhibition “Puzzle” – “Inter-Art“ Galleries Aiud
Thursday, August the 14th
16,30: solo exhibition: Éva Andrea Szőcs (Hungary) & Georgiana Cozma (Romania) “no title” – National Museum of Unification in Alba Iulia
17,30: solo exhibition Lojze Kalinsek “Myths and Legends” (Slovenia) – National Museum of Unification in Alba Iulia
Saturday, August the 16th
17,00: Haitin art exhibition – “Inter-Art“ Galleries Aiud
18,00: Sudanese art exhibition – “Inter-Art“ Galleries Aiud
Sunday, August the 17th
Inter-Art Night, Ist edition
19,00: Art – without borders, Moment of artistic creation with the Inter-Art camp participants – Center of Aiud
Foto performance: Lörincz Zoltán
21,00: Church organ concert : Lörincz Gertrud & Onişor Áron – Romano – Catholic Church Aiud
21,30: Happening Ştefan Balog: “Falling Angels” – Center of Aiud
22,00: Performance: Georgiana Cozma, Andrea Szocs – Center of Aiud
22,30: Performance: Giuseppe Strano Spitu, Deniz Hasenöhrl – Center of Aiud
23,00: Video projections – Center of Aiud
00,00: Art opening – Galeriile Inter-Art Aiud
Tuesday, 19 August
16,30: Personal Exhibition Suelin Low Chew Tung (Grenada) “emergence” – L. Rebreanu Cultural Center Aiud
18,00: Personal Exhibition Gerd Messmann (Germany) – “Inter-Art“ Galleries Aiud
21,00: Music evening Melodis Folk – L. Rebreanu Cultural Center Aiud
Sunday, August the 24th
18,00: IN MEMORIAM JACEK CICHON Exhibition -“Inter-Art”Galleries Aiud
18,30: The art camp’s final exhibition – “Inter-Art“ Galleries Aiud
Puncte din program
Luni, 11 August
ora 18,00: Deschiderea festiva a taberei – Sala Festiva a Primariei Municipiului Aiud
ora 19,00: Vernisajul expozitiei internationale de Mail Art “Puzzle” – Galeriile “Inter-Art“ Aiud
Joi, 14 August
ora 16,30: Expozitie de arta plastica Éva Andrea Szőcs (Ungaria) & Georgiana Cozma (Romania) “no title” – Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia
ora 17,30: Expozitie de arta plastica Lojze Kalinsek “Myths and Legends” (Slovenia) – Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia
Sâmbătă, 16 August
ora 17,00: Expozitie de arta haitiană – Galeriile “Inter-Art“ Aiud
ora 18,00: Expozitie de arta sudaneză – Galeriile “Inter-Art“ Aiud
Duminică, 17 August
Noaptea Inter-Art, editia I-a
ora 19,00: Artă – fără frontiere, Moment de creaţie artistică cu participanţii taberei Inter-Art – Centrul Aiudului
Foto performance: Lörincz Zoltán
ora 21,00: Concert orgă de biserică : Lörincz Gertrud & Onişor Áron – Biserica Romano – Catolică Aiud
ora 21,30: Happening Ştefan Balog: “Falling Angels” – Centrul Aiudului
ora 22,00: Performance: Georgiana Cozma, Andrea Szocs – Centrul Aiudului
ora 22,30: Performance: Giuseppe Strano Spitu, Deniz Hasenöhrl – Centrul Aiudului
ora 23,00: Proiecţii video – Centrul Aiudului
ora 00,00: Vernisaj expozitie – Galeriile Inter-Art Aiud
Marti, 19 August
ora 16,30: Expozitie de arta plastica Suelin Low Chew Tung (Grenada) “emergence” – Centrul Cultural L. Rebreanu Aiud
ora 18,00: Expozitie de arta plastica Gerd Messmann (Germania) – Galeriile Inter-Art Aiud
ora 21,00: Seară Muzicală Melodis Folk – Centrul Cultural L. Rebreanu Aiud
Duminică, 24 August
ora 18,00: Expoziţia IN MEMORIAM JACEK CICHON – Galeriile Inter-Art Aiud
ora 18,30: Expoziţia de închidere a taberei – Galeriile “Inter-Art“ Aiud
Organizers team / Echipa de organizare
Ştefan Balog (camp leader, president), Ioan Hădărig (art director), Robert Lixandru (general secretary), Balog Zoltán (vicepresident), Andrei Bakó (vicepresident), Elena Cristea (administrative director), Cristina Buduşan (referent inter-art), Marius Moga (referent inter-art), Claudiu Cordea (referent inter-art), Sorina Gaşpar Sîrb (inter-art member), Andrei Oltean (inter-art member)
Sponsors / Sponsori
Taxi Lexus Aiud, Supremia Grup Alba Iulia, DHSs Eurosport Deva, Terpena Orăştie, Kronospan Sebeş, Aitrans Aiud, Alredia SRL Aiud, Alpin 57 Sebeş, Torockó Vendégház, Ladányi Árpád şi Laura, Ladányi Cabinet de Avocat Alba Iulia, Deko Rame Sibiu, Four Seasons Restaurant, “Express” Sighisoara, Muro Instal Alba Iulia, Crama Tamas Aiud, L&D Foto Studio Aiud, Gerd Messmann- Germania, PNL Aiud, PSD Aiud, UDMR Alba, Magic Agrojet SA Aiud, Transivins & Co Sebeş, Domar Aiud, Marc Construct Aiud, Ioan Mureşan, Hunedoara, Intreprinderea de Produse, Chimice Alba Iulia, Novopharma Aiud, Digitex Ocna Mureş, Selena Center Aiud, Marius Stîncel.